Центр независимых исследований Укринтех. Контроль химического состава металлов и сплавов. Механические испытания металлов и сплавов. Измерение твердости по всем основным шкалам. Измерение толщины материала, контроль поверхностей. Металлографический анализ. Выгодные цены, минимальные сроки выполнения заказов. Гибкая система скидок
Визначення твердості металів і сплавів

Твердість матеріалу - це здатність до опору різних деформуючих зусиль і інших руйнувань при впровадженні в зовнішній шар більш твердого матеріалу.

Від твердості безпосередньо залежать такі характеристики, як зносостійкість металу, можливість його обробки, а також опірність місцевим тиску.

Залежно від способу вимірювання твердості матеріалу, кількісно її характеризують числами твердості по Бринеллю (НВ), Вікерсом (HV) або Роквеллу (HRC).

Методи вимірювання:

У Центрі Незалежних Досліджень вимір твердості по Бринелю проводиться на стаціонарному твердомере UIT HBW-1

Метод вимірювання твердості по Бринеллю полягає у вдавливании кульки (сталевого або з твердого сплаву) в зразок під дією зусилля, прикладеного перпендикулярно поверхні зразка протягом певного часу і вимірі діаметра відбитка після зняття зусилля.

Вимірювання твердості проводиться для металів з твердістю не більше 650 одиниць по HBW для виключення помилок, пов'язаних з можливою деформацією кульки. При твердості металів менш 450 одиниць по HB застосовують сталеві кульки або кульки з твердого сплаву, при твердості більш 450 одиниць по HB - кульки з твердого сплаву.

Для вимірювання застосовується ряд сталевих твердосплавних кульок діаметрами 10,0; 5,0; 2,5.

Вимоги до зразків:

 • товщина зразка повинна не менше ніж у 8 разів перевищувати глибину відбитка, а на протилежному боці зразка після випробування не повинно бути слідів деформації;
 • поверхню зразка повинна бути плоскою, гладкою і вільною від окисної плівки;
 • шорсткість поверхні зразка (або площадки на виробі) не більше Ra 2,5;
 • обробку поверхні зразка можна проводити шліфуванням або дрібним напилком. При визначенні твердості кулькою діаметром 1 мм поверхня зразка повинна бути відполірована;
 • зразок повинен бути підготовлений таким чином, щоб не змінювалися властивості металу в результаті механічної або іншої обробки, наприклад, від нагрівання або наклепу;
 • відстань між центром відбитка і краєм зразка має бути не менше 2,5 діаметрів відбитка; відстань між центрами двох суміжних відбитків повинно бути не менше 4 діаметрів відбитка;
 • діаметри відбитків вимірюються в двох взаємно перпендикулярних напрямках. За діаметр відбитка d приймається середнє арифметичне значення результатів вимірювань;
 • діаметр кульки D і відповідне зусилля F вибирають таким чином, щоб діаметр відбитка знаходився в межах (0,24...0,6)D.

Повне технічне завдання і вирізка зразків за кресленнями узгоджуються додатково з нашими фахівцями.

У Центрі Незалежних Досліджень вимір твердості по Віккерсу проводиться на стаціонарному твердомере UIT HV-30

За цим методом вимірюються твердість чорних, кольорових металів і сплавів при навантаженні від 9,807 Н (1 кгс) до 980,7 Н (30 кгс).

Вимірювання твердості засноване на вдавливании алмазного наконечника у формі правильної чотиригранної піраміди з кутом між гранями 136 ° в зразок (виріб) під дією сили, яка додається протягом певного часу, і вимірі діагоналей відбитка, що залишилися на поверхні зразка після зняття навантаження. В результаті випробувань на поверхні зразка отримують відбиток у вигляді ромба, для якого вимірюють обидві діагоналі і обчислюють їх середнє значення.

Вимоги до зразків:

 • При вимірі мінімальна товщина зразка повинна бути для сталевих виробів більше діагоналі відбитка в 1,2 рази, а для виробів з кольорових металів - в 1,5 рази;
 • Глибина впровадження піраміди повинна бути в 10 разів менше товщини вимірюваного матеріалу;
 • Відстань між центром відбитка і краєм зразка або краєм сусіднього відбитка має бути не менше 2,5 довжини діагоналі відбитка;
 • Поверхня повинна мати шорсткість не більше 0,16 мкм і бути вільною від окисної плівки і сторонніх речовин;
 • Твердість по Віккерсу визначається по заздалегідь складеним таблиць по виміряної величиною діагоналі відбитка або за формулою;
 • Зразок повинен бути підготовлений таким чином, щоб не змінювалися його властивості в результаті механічної або іншої обробки, наприклад, від нагрівання або від наклепу.

Повне технічне завдання і вирізка зразків за кресленнями узгоджуються додатково з нашими фахівцями.

Вимірювання твердості по Роквеллу здійснюється за допомогою стаціонарного твердоміра UIT HR– 150.

Суть методу вимірювання твердості по Роквеллу полягає у впровадженні в поверхню зразка алмазного конусного або сталевого сферичного наконечника (шкали B, E, F, G, H, K) під дією послідовно прикладених зусиль попереднього і основного зусиль і у визначенні глибини впровадження наконечника після зняття основного зусилля (ДСТУ EN 6508-1:2013).

У разі, якщо виріб є великогабаритним, то виміри проводяться за допомогою портативного обладнання UIT TKM 359M, UIT TKM 459C и GrowTest D100.

Вимоги до зразків:

 • Товщина зразка повинна не менше ніж в 10 разів перевищувати глибину впровадження наконечника після зняття основного зусилля. Мінімальна товщина регламентована ГОСТ 9013. Для оцінки мінімальної товщини зразка при вимірюванні за шкалою C в діапазоні 20HRC...70HRC можна скористатися залежністю hmin= 2,05 - 0,02*HRC.
 • Шорсткість поверхні зразка повинна бути не більше Ra 2,5.
 • Зразок повинен бути підготовлений таким чином, щоб не змінювалися його властивості в результаті механічної або іншої обробки, наприклад, від нагрівання або від наклепу.

Повне технічне завдання і вирізка зразків за кресленнями узгоджуються додатково з нашими фахівцями.

Центр Незалежних Досліджень пропонує проведення випробувань на сучасному високоточному лабораторному устаткуванні

Доставка зразків до лабораторії доступна будь-якій зручній поштовою службою.

Результати досліджень в середньому очікуються протягом 3-5 робочих днів в залежності від завантаженості Лабораторії.

Як результатів надається оформлений прокол з висновком спеціаліста.

Нормативні документи, згідно з якими проводяться випробування:

ДСТУ EN 6506-1:2007 Матеріали металеві. Визначення твердості за Брінелем. Частина 1. Метод випробування.

ДСТУ EN 6506-4:2008 Металеві матеріали. Визначення твердості за Брінелем. Частина 4. Таблиця значень твердості.

ДСТУ EN 6507-1:2007 Матеріали металеві. Визначення твердості за Вікерсом. Частина 1. Метод випробування.

ДСТУ EN 6508-1:2013 Металеві матеріали. Визначення твердості за Роквеллом. Частина 1. Метод випробування (шкали A, B, C, D, E, F, G, H, K, N, T).

і наш фахівець скоро з Вами зв'яжеться.

З 2011 року науково-виробниче підприємство «УКРІНТЕХ» успішно працює і розвивається в області контролю якості матеріалів та промислових виробів.

Контакти

ТОВ НВП "Укрінтех":
м.Харків, вул.Ковтуна, буд.50, корпус "А-5"

Для пошти:
а/с 2304, Харків-1, 61001, Україна

ТОВ НВП "Укрінтех"
+38 (050) 499-09-89; +38 (067) 560-89-39
+38 (067) 575-45-10; +38 (057) 768-09-02

"ЦНД Лабораторія"
+38 (098) 262-48-92

Компанія

Виробництво і постачання
випробувального обладнання, устаткування для металографії, приладів НК та ін.

Сервісний центр
Ремонт, сервісне обслуговування і модернізація обладнання.

Центр незалежних досліджень

Акредитована випробувальна лабораторія.