производство и поставка оборудования для механических испытаний, неразрушающего контроля, химического анализа и визуального контроля, диагностического оборудования, приборов визуального контроля, систем контроля доступа персонала, элементов систем умного производства. Испытательная лаборатория. Сервисный центр
Центр незалежних досліджень вирішує завдання археології. Хімічний аналіз старовинної сокири.

Упродовж декількох останніх років в компанію "Укрінтех" неодноразово звертаються для вирішення археологічних завдань. Одним з найцікавіших прикладів став хімічний аналіз розкопки 13 віків - старовинної сокири.

Цей вид зброї абсолютно незаслужено втрачав увагу в художніх творах, адже сокира широко використовувалася і в побуті, і у військовій справі.

Вивчивши різні карти археологічних розкопок, можна зробити висновок, що сокири знаходять значно частіше на півночі, ніж на півдні. Це обумовлено тим, що вони активно застосовувалися в якості лесо- і льодорубів, а також в піших боях(в умовах пересіченої лісистої місцевості маневрувати на конях було практично неможливо).

Враховуючи низький градус температур і багатозадачність сокири, до його характеристик пред'являлися високі вимоги. Робоча поверхня повинна була витримувати перепади температур, високу вологість, а також зберігати первинні властивості під впливом регулярних механічних навантажень.

У минулі часи якість стали сокири перевіряли хорошим "дідівський" методом. Сокиру підвішували на мотузок, легко ударяли по ньому твердим предметом. Вважалося, що чим звук дзвінко і протяжней - тим якість виробу вища. У нинішніх умовах і за допомогою сучасного устаткування з'явилася унікальна можливість досліджувати археологічні знахідки точнішим способом.

При виборі устаткування враховувалися наступні аспекти: на виробі не повинно залишатися яскравих слідів, а також його не можна руйнувати. Враховуючи задані умови, був вибраний лазерний аналізатор SciAps Z200. Завдяки портативності і широкому елементарному діапазону аналізатор активно застосовується в археології і забезпечує високу точність результатів.

Під час аналізу хімічного складу було зроблено 3 пропалення. Результати показали високий вміст Fe(залізо) - 99,5%, З(Вуглець) - 0,09%, Ni(Нікель) < 0,006%, Mn(Марганець) < 0,004%, Cu(Мідь) - 0,019%, Cr(Хром) - 0,022%, Si(Кремній) < 0,134 %. Очевидно, що декілька століть тому ніхто не знав про класифікацію марок стали, а зброю виготовляли просто "на совість". Сьогодні виходячи з отриманих результатів ми можемо зробити висновок, що хімічний склад наближений до якісної вуглецевої сталі, яка застосовується для виготовлення деталей з підвищеною пластичністю, що піддаються ударним навантаженням і дії відносно слабких агресивних середовищ.

Висока якість стали і загартування дозволили сокирі зберегтися в цілості і залишитися стійкими до термічних і механічних навантажень.

На сьогодні застосування сокир також поширене у багатьох сферах. Цей інструмент досі використовується у будівництві, полюванні, альпінізмі, риболовлі, туризмі і так далі. Також він є незамінним в екстремальних умовах, коли його допомога стає життєво важливою. Сокира є обов'язковим елементом спорядження пожежника. Відповідно до ГОСТ 16714-71 "Інструмент пожежник ручний немеханізований. Технічні умови" сокири в обов'язковому порядку піддаються випробуванням на стійкість, міцність, якість остаточного заточування леза і наявність тріщин на внутрішніх поверхнях всада.

З часом сокира отримала широке застосування у багатьох сферах. Його зовнішній вигляд став сучаснішим, а номенклатура виробів налічує більше сотні різних варіантів виконання, проте вимоги до якості сокири залишаються незмінними упродовж декількох сотень років. Його головними функціональними характеристиками як і раніше є:

  • Якість стали. Знаючи марку сталі, можна визначити загальну якість інструменту, придатність сокири для тих або інших завдань, а також як довго на нім не з'являтимуться сколы і механічні ушкодження.
  • Твердість стали. Занадто м'який метал швидко тупитиметься при роботі, а занадто твердий буде крихким і схильним до появи сколов і щербин. Оптимальним показником твердості за шкалою Роквеллу(HRC) вважається значення від 52 до 60 HRC.
  • Загартування. При недотриманні технології загартування лезо буде крихким або м'яким.
  • Захист леза від корозії. В цілях оберігання металу від корозійної деформації лезо сокири покривається спеціальним захисним шаром, частенько таке покриття має характерний чорний колір.
  • Спосіб насадки на рукоять сокири. Впливає не лише на зручність його застосування, але і на термін служби.

Команда Центру Незалежних Досліджень робить усе можливе, щоб контроль якості продукції став доступний в усіх сферах. Окрім археології ми вирішуємо завдання в таких галузях, як чорна і кольорова металургії, будівництво, енергетика, а також сільськогосподарська і нафтова промисловості.

Багаторічний досвід, висококваліфіковані фахівці і сучасне устаткування - усе це в комплексі допомагає нам професійно підходити до завдань, з якими до нас звертаються наші клієнти.

Ми чекаємо Вас, щоб разом вирішити самі нестандартні завдання в самих непередбачуваних сферах.

З 2011 року науково-виробниче підприємство «УКРІНТЕХ» успішно працює і розвивається в області контролю якості матеріалів та промислових виробів.

Контакти

ТОВ НВП "Укрінтех":
м.Харків, вул.Ковтуна, буд.50, корпус "А-5"

Для пошти:
а/с 2304, Харків-1, 61001, Україна

ТОВ НВП "Укрінтех"
+38 (050) 499-09-89; +38 (067) 560-89-39
+38 (067) 575-45-10; +38 (057) 768-09-02

"ЦНД Лабораторія"
+38 (098) 262-48-92

Компанія

Виробництво і постачання
випробувального обладнання, устаткування для металографії, приладів НК та ін.

Сервісний центр
Ремонт, сервісне обслуговування і модернізація обладнання.

Центр незалежних досліджень

Акредитована випробувальна лабораторія.