производство и поставка оборудования для механических испытаний, неразрушающего контроля, химического анализа и визуального контроля, диагностического оборудования, приборов визуального контроля, систем контроля доступа персонала, элементов систем умного производства. Испытательная лаборатория. Сервисный центр
Контроль якості мостів

Станом на 2021 рік, в Україні експлуатується більше 15 000 мостів. Близько 14% цих мостів мають дефекти. Це означає, що вони мають один або кілька серйозних дефектів і вимагають певних обмежень для забезпечення безпеки. Такі мости не є неминуче небезпечними, але вони можуть ними стати, якщо не буде вжито необхідних заходів.

Для того щоб гарантувати надійність, довговічність і безпеку штучних споруд (мостів), вони повинні підлягати регулярному неруйнівного контролю та ретельному обстеженню. В основному, дефекти відносяться до однієї з наступних груп: тріщини, відколи й інші дефекти бетону; корозія арматури; дефекти деформаційних швів: дефекти опорних частин; поганий водовідведення; загальні деформації прогонових будов; опади і зміщення фундаментів.

У разі, якщо один з цих дефектів виявлено, потрібно якнайшвидше його усунення. Крім регулярних оглядів необхідні спеціальні огляди в тих випадках, коли міст піддавався особливих навантажень, наприклад, наднормативна навантаження, паводок, землетрус або аварія.

Крім цього, серед причин виходу мостів з робочого стану можна віднести інтенсивне застосування хімікатів проти обмерзання і недостатність заходів з технічного обслуговування.

Для підвищення і забезпечення безпеки мостів, використовуються різні методи контролю. Але, коли візуально не можна оцінити стан тих чи інших дефектів, використовують неруйнівний метод контролю. З його допомогою можна визначити: міцність бетону, глибину карбонізації бетону, його структуру, товщину захисного шару, наявність прихованих раковин або пустот та інше.

Мільйони щоденних поїздок відбуваються через міст з дефектами конструкції. Протягом всього терміну служби споруд підвищений знос і старіння мостів приводить до більш високого ризику для безпеки пасажирів. Виходячи з чого, це призводить до утворення тріщин і зрушень в зварних швах і болтових з'єднаннях моста. Якщо такі дефекти будуть продовжувати рости, це може привести до аварійних наслідків. При експлуатації мостів потрібно пам'ятати, що ремонтні роботи повинні робитися вчасно, до того часу, як структурні дефекти не призвели до важко переборним наслідків. Все це дозволить істотно продовжити термін служби мостів, забезпечити відсутність аварій і заощадити значні кошти.

Болтові і зварні з'єднання сталевих опор особливо схильні до порушення цілісності та корозійного розтріскування. Наприклад, всередині зварного шва можуть утворитися пори. Причиною, через яку з'являються пори: висока швидкість зварювання, наявність сторонніх домішок в матеріалах, які підлягають зварюванню, зайва волога та ін.

Болтове з'єднання може бути ослаблене дотичним напруженням, яке виникає при впливі двох протилежних сил на скріплення конструкції. Ці слабкі ділянки створюють концентровані точки високої напруги і утворюються тріщини.

Можливі дефекти і несплошності в звареному шві

Капілярний контроль

Це один з традиційних методів неруйнівного контролю для дослідження зварних швів. Даний метод є порівняно доступним, не вимагає великих матеріальних засобів і простий у використанні. Але беручи до уваги всіх цих переваг, капілярний контроль здатний виявляти поверхневі тріщини і наскрізні порожнини з глибиною поширення, що перевищує ширину розкриття і не дозволяє виявляти підповерхневі тріщини. Також контроль можливий тільки при прямому доступі до досліджуваної поверхні, а шорсткість поверхні може вплинути на якість контролю.

Також існує ще один з методів неруйнівного контролю використовуваний для мостових конструкцій - радіографічний контроль (РК). За допомогою нього виявляються такі недоліки, як сторонні включення, порушення геометрії. Тріщини, непровари, присутність сторонніх матеріалів, пори, послаблюють рентгенівське випромінювання. Фіксація інтенсивності хвиль дає змогу виявити дефекти, визначити їх розташування і характеристики. Але на жаль, радіографічний контроль використовуватися може не завжди. Його використання надає певні труднощі, з допомогою нього можна виявити вади зварних з'єднань, величина яких менше стандартного значення. Також радіографічний контроль небезпечний для здоров'я людей, тому що доводиться працювати з небезпечним випромінюванням.

Незважаючи на функціональність, традиційні методи НК не є найбільш ефективними, безпечними і надійними. В даний час сучасні методи ультразвукового контролю дозволять отримати більш точні результати.

Ультразвуковий контроль з фазованими решітками (ФР)

Є найпоширенішим, тому що дозволяє з великою точністю виявити приховані дефекти. Це безпечна, надійна альтернатива капілярному і радіографічному методам неруйнівного контролю.

Метод ультразвукової фазированной решітки ґрунтується на перетворенні і генеруванні ультразвукових хвиль. При наявності дефекту перетворювач детектирует пучок звукових хвиль, а далі дані відправляються назад в дефектоскоп, де перетворюються в візуальне уявлення, яке фахівець використовує для виявлення дефектів.

Крім перерахованих вище методів, існує вдосконалений вихрострумовий контроль. Використовується для виявлення тріщин і несплошностей в матеріалі на глибині до 4 мм. Зрозуміло, що ультразвуковий і вихрострумовий методи контролю доповнюють один одного, забезпечуючи вірні і достовірні результати контролю.

На сьогоднішній день кількість мостів старше прогнозованого терміну служби і повинні бути реконструйовані або капітально відремонтовані. Для забезпечення безпеки мостів, фахівці повинні мати можливість виявити будь-які дефекти. Ультразвуковий дефектоскоп на фазованих решітках (УЗК ФР) і вихрострумовий дефектоскоп (ВТК) є чудовою альтернативою РК і капілярному методу.

У висновку відзначимо, що для підвищення ефективності експлуатаційного утримання мостів велике значення має своєчасна, правильна і якісна оцінка їх стану, яку можна отримати під час періодичних оглядів.

З 2011 року науково-виробниче підприємство «УКРІНТЕХ» успішно працює і розвивається в області контролю якості матеріалів та промислових виробів.

Контакти

ТОВ НВП "Укрінтех":
м.Харків, вул.Ковтуна, буд.50, корпус "А-5"

Для пошти:
а/с 2304, Харків-1, 61001, Україна

ТОВ НВП "Укрінтех"
+38 (050) 499-09-89; +38 (067) 560-89-39
+38 (067) 575-45-10; +38 (057) 768-09-02

"ЦНД Лабораторія"
+38 (098) 262-48-92

Компанія

Виробництво і постачання
випробувального обладнання, устаткування для металографії, приладів НК та ін.

Сервісний центр
Ремонт, сервісне обслуговування і модернізація обладнання.

Центр незалежних досліджень

Акредитована випробувальна лабораторія.